içinde

Mercedes Cla 180 D Nasıl Araba?

Yeni Mercedes CLA’nın makyajdan sonra güzelleştirilmiş ön tamponu, ön ızgarası ve alaşımlı yeni jantları ön plana çıkmaktadır. Makyajın çok şık ve özel bir hal aldığı yadsınamaz bir gerçek. 17 inch jantlar aracın oldukça sportif görünmesini sağlamış. Arka tamponda egzoz yuvalarının arasına takılan krom alaşımlar araca ayrı bir güzellik katmış. LED farları xenon farlara kıyasla gün ışığına daha yakın bir aydınlatma sağlıyor. Bu durum özellikle gece şartlarında sürücüyü daha az yoruyor. Sinyal ve park lambalarında da kullanılan LED aydınlatmalar araç kullanımı boyunca ampul değişimine gerek bırakmıyor. Seviye ayarlı arka stop lambalarında da aynı teknolojiyi görmek mümkün. Hands-Free Access isteğe bağlı donanımı özellikle bagaj erişimini kolaylaştırıyor. Bunun için arka bagajın altına ayağınızı uzatmanız yeterli. İkinci el araç alırken de CLA çok doğru bir tercih ancak yeni makyajlı kasa sürücüye ayrı bir sürüş zevki sunuyor.

 İç Mekân Tasarımı

 Yeni koltuk döşemeleri ve araç içindeki çeşitli krom detaylar makyajlı kasanın getirdiği yenilikler arasında. En özel yenilik, konsoldan bağımsız olarak tasarlanmış 8 inç büyüklüğündeki multimedya ekranı. Gelişmiş akıllı telefon entegrasyonu sayesinde akıllı telefonlar araca entegre edilebiliyor. Sürücünün arzu ettiği telefon fonksiyonları araç komuta sistemi aracılığıyla kontrol edilebiliyor. Böylece sürüş güvenliği tehlikeye atılmadan araba kullanılmış oluyor. Kabin genişliği anlamında CLA serisinin çok cömert olduğu söylenemez. 470 litrelik bagaj hacmi aile açısından yeterli kabul edilebilir. Koltuk kumaşlarının anti bakteriyel mat kumaş teknolojisi ile tasarlanması göze hoş bir görünüm olarak kendini sunuyor.

 Motor

 Test aracının kaputunun altında 1,5 litrelik dizel motor yazısı göze çarpıyor. 109 HP güç ve 260 Nm tork değeri, CLA’nın sportif tasarımına çok uyumlu bir motor performansı olduğu söylenemez. Yine de 260 Nm’lik tork, araca yeterli esnekliği kazandırıyor. Yedi ileri otomatik şanzımanla motorun, asıl kabiliyeti, tüketimde anlaşılıyor. Fabrika verilerine bakıldığında 4,2/100 lt/km verisi yer almaktadır. Bu değeri gerçekte tutturmanız çok da mümkün gözükmüyor.

 Güvenlik

 Mercedes’in üst modellerinde kullanılmaya başlanan üst düzey yardımcı ve güvenlik donanımlarının CLA’da da kullanılmaya başlandığı gözüküyor. Önden gelecek darbeye karşı sürücüyü görsel ve işitsel olarak uyaran ve otomatik olarak fren yapan aktif fren yardımcı sistemi, güvenlik donanımında ön plana çıkıyor.

 Konfor ve Yol Tutuşu

 Makyajla birlikte en büyük yenilik süspansiyonlarda yapılmış. Konforlu hale getirilen süspansiyon sistemi yine de en büyük rakip olan Audi A3 Sedan’ın yanında sert kalıyor. Otomobil farklı sürüş modlarına sahip, sürücü tek bir düğme ile sürüş modunu değiştirebilme imkanına sahip. Seçilen sürüş moduna göre motor, şanzıman ve motor fonksiyonları değişiyor. Önden çekişli olan CLA güvenli bir yol tutuşuna da sahip. Ayrıca yüksek süratteki düz gidişi de gayet başarılı.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir