içinde

Malatya’da Yer Alan Levent Vadisi Hayran Bırakıyor

Levent Vadisi Videosu ile tekrar karşınızdayız.Zaman buldukça vblog araya sıkıştırıyoruz.Araya sıkıştırdıklarımızdan bir tanesi de Levent Vadisi Videomuz.

Levent Vadisi Nasıl Bir Yer? isimli yazımıza ek olarak bir video ve bir tane de fotoğraf albümü ekledik.Peki bu vblogda neler var?

Bu videoda  Levent Vadisi Nerede? Levent Vadisi’ne Nasıl Gidilir? Nasıl Bir Yer gibi sorularınıza cevaplar var..Hadi fazla uzatmadan biraz Levent Vadisi ile ilgili bilgilere ve izlenimlerimize yer verelim.

Levent Vadisi Hakkında

Fotoğraflarda yüksekliği çok belli olmayabilir.Fakat üstüne çıktığınız da ayaklarınız gerçekten titriyor.Denendi onaylandı…
Malatya ilinin Akçadağ Belediyesi   sınırları içerisinde bulunan ve  sadece ülkemizin değil, dünyanın en eski ve en ilginç yerlerinden biridir. 65 Milyon yıl kadar öncesine dayanan kaya oluşumlarının yer aldığı vadide, Neolitik Çağ’dan kalma kalıntılar bulunmuştur.
 
Vadi, 28 Km uzunluğa sahiptir ve bünyesinde son derece ilginç jeolojik oluşumlar, inanılmaz yükseklikte uçurumlar, gezmesi çok keyifli çeşit çeşit mağaralar bulundurmaktadır. Mağaraların yoğunlaştığı en önemli noktalar İn kaya, Kozalak, Taşköy, Bağköy, Kolköy ve Küçük kürne köyleridir. Bağköy kaya kabartmalarında Roma dönemi izleri görülmekle beraber, bu kalıntılar Genç Hitit dönemi eserleri olarak iş dönemlerde bir denizden ibaret olduğu tahmin edilmektedir.
 
Kış aylarında muhteşem bir görüntüye bürünse de insan varlığı açısından sakinleşmekte; yaşam izleri azalmaktadır. Ancak, baharın gelmesiyle her taraf yeşile bürünmekte ve nüfus artmaktadır.
 
 

Levent Vadisi İzlenimlerimiz

Levent Vadisine güzel bir günde ziyaret gerçekleştirdik.Yağmurlu ve şimşekli bir yaz yağmuru vardı.Karşı tarafa yağan yağmuru izleyebiliyorduk.Tabi daha sonra o yağmur bizi de yakaladı.
Bir Malatyalı olarak daha önceden gitmediğimizden dolayı inanın kendimizden utandık.Bu kadar yakınımız da olan bir yeri neden yıllar sonra keşfedip gittik anlam veremedik.O kadar güzel ve bakir ki ayrılmak istemiyorsunuz.
 
Bir tarafta derin uçurumlar diğer tarafta nefes kesici manzara sizi mest ediyor.  Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Akçadağ Belediyesi çok güzel bir yatırımın sonucu kurmuşlar.İçerisinde kafe,restoran,wc,otopark ve oturma alanları var.Bunların yanı sıra bu dediğim hizmetlerinbir çoğuda ücretiz.
 
Neyse biraz da izlenimlerimizden bahsedelim.Zaten bu bölgeyi iyi bildiğimizden başta bir heyecan yoktu.Çünkü dedemlerin evi sadece 10 km uzaklıkta.Ne olabilir ki diyerek yola düştük.Fakat tırmandıkça ağzımız açık kalmaya ve şaşırmaya başladık.Nereden bilebilirsiniz ki 10 km ötede farklı bir dünya yatıyor.
 
Seyir terasını ve vadiyi ilk gördüğümüzde niye yalan söyleyeyim biraz kızdık kendimize.Yavaştan seyir terasına doğru çıktığımızda, bir kez bir kez daha şaşırdık, hatta korkmaya başladık.Cam bölümün üzerine çıktığımız da da ayaklarımız titremeye ve yüzümüz kireç gibi bembeyaz olmaya  başladı.Zaten videoda bunu fark edeceksiniz.
 

Kapanış

 
Yavaştan toparlamak gerekirse,kesinlikle gidip görün bu muhteşem yeri.Pişman olmayacağınızın garantisini veririz.Bu arada yol boyu kayısı ağaçlarına denk geleceksiniz.İllaki tadına bakmak istersiniz.Size önerim kopardığınız kayısıları hemen mideye göndermeyin.Çünkü üstünde aklınıza gelemeyecek kadar zirai ilaç olur.Yıkayıp yemeniz de fayda var.
 
 
 

Levent Vadisi Vblog

Youtube kanalımıza Abone Oldunuz mu? Olmadıysanız lütfen BURADAN abone olun…

Şimdilik bizden bu kadar.Diğer yazılarımız da ve Videolarımız da görüşmek üzere. Levent Vadisi Seyir Terası ve Levent Vadisi Fotoğraf Albümüne bakmayı unutmayın.Kendinize çok ama çok iyi davranmanız dileğiyle Hoşçakalın…


Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir