içinde ,

Fregoli Sendromu(Binbir Surat Sendromu)Nedir?

İlginç Sendromlar’da bugün Fregoli Sendromu’nu öğreneceğiz.Biz insanlar hem ruhen hem de fiziken çok farklı psikolojik rahatsızlıklar yaşamaktayız.Bunlardan biriside Fregoli Sendromu,Türkçe adıyla Binbir Surat Sendromu.

Fregoli Sendrom‘na sahip olan kişinin, yanındaki ve etrafındaki kişilerin kılık değiştirmiş olduğu ve kendilerini aldatdığını sanmalarına neden olan bir hastalıktır. Mesela bir futbol karşılaşmasına gidiyorsunuz ve sizinle birlikte maçı izleyen insanların aslında kılıklarını değiştirdiklerini aslında farklı insanlar olduğunu sanıyorsunuz.Çok ilginç bir sendrom gerçekten de.Bu sendromdan müzdarip kişiler genellikle karşısında gördükleri kişinin kılıktan kılığa girdiği ve sürekli kendisini takip ettiklerini düşünürler.


Sendrom İsmini İtalyan Aktör Leopold Fregoli’den Almıştır.

Binbir surat sendromu ismini İtalyan aktör Leopold Fregoli’den almıştır.Bunun sebebi ise Fregoli’nin sahneden kılıktan kılığa girerek farklı kişileri canlandırmasıdır. Hastalığın sebebinin beynimizdeki yüz tanıma algoritmalarının karmaşıklığından kaynaklandığı sanılmaktadır.Fakat asıl nedeni hala araştırılmaktadır.


En Yakın Arkadaşınızı Bir Ajan Sanabilirsiniz

Fregoli Sendromuna sahipseniz en yakın arkadaşınızı bir ajan veya bir katil sanma olasılığınız vardır.Yapılan araştırmalar neticesinde beyinde yer alan bağlantı merkezlerinin birbirleriyle iletişimi kesmeleri sonucu insanların yanlış eşleştirme sorunları ortaya çıkmaktadır.Bu yanlış eşleştirmelerde bu hastalığı tetikleyen ana sebep olabileceği düşünülmektedir.

Fregoli Sendromunu bir çok uzman şizofrenik bir hastalık olarak görmektedir.Sizde de böyle durumlar ve belirtiler var ise hiç düşünmeden bir doktora ve uzmana görünün.

Kaynak:Sinirbilim


Fregoli Sendromu Kısa Film

Araştırma yaparken yukarıda yer alan kısa bir filme denk geldik.Video açılmaz ise BURADAN ulaşabilirsiniz.


Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir