içinde

Dondurmayı hızlı yediğimizde neden başımız ağrır?

Dondurmayı hızlı yediğimizde neden başımız ağrır? sorumuza hemen geçip sizi bekletmeyelim.

Bilimsel adı sphenopalatine ganglioneuralgia olan “dondurma baş ağrısı” ve “beynin donması” olarak bilinen durum soğuk yiyecek ve içecekleri hızlı tüketildiğinde ortaya çıkan bir durumdur.

Çok hızlı başlamış olan (birkaç saniyede ortaya çıkar) ve çabuk geçen bir baş ağrısı türü olup genellikle soğuktan kaynaklıdır.Genel bir ağrıya yol açmaz.

Ağzımızın kenarları geniş bir damar ağıyla çevrilidir. Bu damarlar özellikle beyni besleyen atardamarlardan oluşmaktadır. Soğuk yiyecekleri hızlı yediğimizde ağzımızın içinin sıcaklığı çok hızlı değişir. Bu durum damarların hızla daralmasına ve ardından genişlemesine niçin olur. Soğuk besinlerin sebep olduğu baş ağrısının nedeninin bu konum olduğu düşünülüyor.

Beynimizde milyarlarca sinir hücresi olmasına rağmen acı reseptörlerine haiz olmadığı için aslında beynimiz acıyı hissetmez. Ancak beyni besleyen atardamarlardaki daralma ve genişleme, beynin dışını saran beyin zarındaki acı reseptörleri tarafınca idraklanır ve bu konum beyin tarafından ağrı olarak değerlendirilir.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir