içinde ,

Arabaya Nasıl CD Yapılır?

Arabanızda müzik dinlemek için tercih edilen yöntemlerden biri müzik CD’si kullanmaktır. Peki, araçlarda kullanılan müzik CD’si nasıl yapılır, zorlukları nelerdir, dikkat edilmesi gereken hususlar var mıdır?

 Arabaya Nasıl CD Yapılır?

 Çevrimiçi müzik satın aldığınızda, indirdiğiniz dosyalar genellikle MP3’lerdir. Araç stereonuz MP3 çalacağını belirtmediği sürece, CD’ye yazılan MP3 müzik dosyaları aracınızın stereosunda çalmaz. Bazı durumlarda, medya koruma şifrelemesi nedeniyle, yakılan MP3’ler otomatik olarak MP4’e dönüştürülür ve araç stereonuzda çalmaz. Genellikle araba stereoları yalnızca “Ses” dosyalarını çalar. İlk göreviniz, bilgisayarınızdaki müziği dönüştürmek için yetki ve lisansa sahip olduğunuzdan emin olmaktır. Genellikle, satın aldıysanız, bu yetkiye sahipsinizdir.

 Bir CD Satın Alın

 Boş bir “Ses” veya “Müzik” CD-R’si satın alın. MP3 yazmak için bir “Veri” CD-R’si satın almak, sizi yalnızca başka bir bilgisayarda çalışabilecek bir CD ile baş başa bırakabilir. Bir Veri CD-RW’sine müzik yazmak aynı etki oluşturur. Genellikle Veri CD-R ve Veri CD-RW, MP3 formatınızı diske “kopyalayın” ya da her defasında bir araba stereo sistemi ile uyumlu olmayan bir MP4 formatına yazın. Müzik yazmak için tasarlanmış bir “Müzik” veya “Ses” CD-R’si satın aldığınızda, CD’nin araç stereo sisteminizde çalışma olasılığınızı artırırsınız.

 CD’ye Müzikleri Yükleme

 Boş Audio CD-R’yi bilgisayarınızın CD/DVD sürücüsüne yükleyin. Varsayılan müzik çalarınız yüklenecek ve bilgisayarınızın boş bir disk okuduğunu size bildirecektir. iTunes kullanıyorsanız, bir açılır pencerede boş bir CD veya DVD taktığınızı söyleyecek ve bir çalma listesi yazmak isteyip istemediğinizi soracaktır. “Tamam” ı tıklayın. Navigasyon alanında boş CD’yi görmeyeceksiniz, bu nedenle müziği CD’ye sürükleyip bırakmak mümkün değildir.

 Çalma Listelerinizi Oluşturun

 Çalma listeleri listesinden oluşturduğunuz bir çalma listesi seçin. Bir çalma listesi oluşturmadıysanız, şimdi yapın. “DOSYA > Yeni Oynatma Listesi”ne gidin. Yeni bir oynatma listesi görünecektir. Adlandırın ve müzik kitaplığınızdaki müziği bu çalma listesine sürüklemeye devam edin. Genellikle boş bir Audio CD-R’de yaklaşık 16 şarkı bulunur. iTunes penceresinin altında (iTunes kullandığınızı varsayarak), listenizin bir diskte kapladığı alan miktarını fark edeceksiniz. Bu, kaç şarkı ekleyeceğinizi size bildirecektir.

 Şarkı eklemeyi bitirdikten sonra imlecinizle listeyi vurgulayın. Farenizi sağ tıklayın. Çalma Listesini Diske Yaz seçeneği, diğer seçenekler listesinde bir açılır pencerede görünecektir. “Çalma Listesini Diske Yaz” seçeneğini seçin.

 İkinci açılır pencere göründüğünde Disk Formatı olarak “Ses CD’si”ni seçin. Bu pencerede ayrıca şarkılar arasındaki boşluğu ayarlayabilir ve sesi düzenleyebilirsiniz. Bazı araçlardaki CD çalarlar, CD’lerde saklanan bilgileri görüntüleyebilir; bu seçeneği kullanmak için aynı açılır pencereye CD Metni Ekle’yi seçin.

 CD’niz Artık Hazır

 Ses seçimlerinizi kişiselleştirdikten sonra açılır pencerenin altındaki yak düğmesini tıklayın. İşlem otomatik olarak başlamalıdır. Tamamlandığında, Ses CD’si bilgisayarınızdan otomatik olarak çıkarılmalı ve araç stereo sisteminize bağlı olarak araç stereo sisteminizde çalmaya hazır olmalıdır. Araç teybinizin yalnızca profesyonel olarak üretilmiş bir müzik CD’sini çalması mümkündür.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir