içinde ,

Araba Şirketi Nasıl Kurulur?

Günümüzde araba şirketi vurmak için yüksek miktarda bir meblağa ihtiyaç vardır. Özellikle ikinci el araç piyasasına ilgi gitgide artmaktadır. Devlet tarafından üç araçtan fazla araç satıldıktan sonra vergi talep edilmektedir. Bu işi yapmak için çok dikkatli ve çok seçici olmak gerekmektedir. Araba piyasası çok dikkat gerektiren bir piyasadır.

 Araba Alım Satımı Nedir?

 Günümüz çağında yapılan en popüler ticaretlerden biri araba alım satımıdır. Bütçe olarak sıfır araba alamayan herkes ikinci el arabaya merak salmaktadır. Bundan dolayı da genellikle internet sitelerine ya da galerilere başvurmaktadırlar. Böyle bir şirket kurmak için oldukça fazla bir sermaye ve çevreye ihtiyaç vardır. Bunların yanında bu ticarette uğraştığımız yerin konumu mevkisi bizim için çok önemlidir.

 İnsanlar tarafından talep görmek için oldukça dikkat çekmesi ulaşımın kolay olması gerekmektedir. Günümüzde insanlar yaptıkları işleri ortaya çıkarmak için veya daha fazla insana ulaştırmak için reklam yoluna başvurmaktadır. Yeniçağın en popüler sosyal medyası instagram bu konuda oldukça büyük önem taşımaktadır. İnstagram’da verilen ve paylaşılan ürünler markalar duyurular birçok insana ve kitle ulaşmaktadır yani bir yer açarken dikkat etmemiz en önemli hususlardan biri de bunlardır.

 Araba Alım Satım Şartları Nedir?

 Günümüzde belli dolandırıcılıklar insanları kolay kandırmalar fazlasıyla meydana geldiği için devlet buna karşılık belirli önlemler almıştır. Bunlar hem ekonomik hem de kullanıcının güvenliği açısından belirlenmiş önlemlerdir.

 -Bunlardan biri vergi kaybının önüne geçebilmek için kişiler ve şahıslar için yılda üç arabadan fazla satış yapılması gerekir. Eğer buna bu ticaretle uğraşan sürekli araba alım satım işi yapıp yılda üç arabadan fazla araba satan şahıslar vergi ödemeye tabi tutulur.

 -Günümüzde gündemde olan araçların satımında ise hem ekonomik hem alıcı tarafından güvenli olabilmesi için aracı garantili verme zorunluluğu ekspertiz raporu hazırlama zorunluluğu getirilecektir. Bundan doğacak verimli sonuç itibariyle arabayı alacak kişinin kandırılma senin dolandırılmasının önüne büyük oranda geçilecektir.

 -Diğer bir ayrıntı arabayı satabilmek için yetki belgesi ve bunun yanında satış sertifikası gerekmektedir. Diğer bir kuralda kaçakçılık ve dolandırıcılık geçmişi olan şahısların araç alım satım işlemi yapması yasaklanmıştır.

 Araç Alım Satımı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  •  -Nüfus cüzdanı,
  •  -Vergi numarası,
  •  -Trafik belgesi,
  •  -Plaka numarası,
  •  -Tescil belgesi,
  •  -Sigorta poliçesi,
  •  -Satışı eğer bir başkası yapacaksa vekaletname gerekmektedir.
  •  -Eğer araç alım satım yapacak kişinin vergi mükellefi var ise araç alım satımında bir sınırı yoktur. Yani sattıkları her araba için bir vergi ödemektedir. Herhangi bir ticari yetkisi ticari belgesi bulunmayan satıcılar son şekli itibariyle en fazla üç arabanın satışını gerçekleştirebilir bu satış sonucunda da maliye tarafından denetlenerek vergi istenir. Birçok konuda olduğu gibi 2. el alım satım yapılan araçlarda da dolandırıcılık oldukça fazla olduğu için almak için sürekli vergi düzenlemesi yapmaktadır.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir