içinde ,

Araba Nasıl İthal Edilir? 6 Madde de Öğren

Yurtdışından araç üretimi yapan bazı ülkelerden araç almak, oldukça avantajlıdır. Nedeni ise ekstra ücretler pek bilinmez. Yurt dışından araba ithal etme isteyenler şu adımları izlemeliler:

 1.) Yurt Dışından Araç Almanın Şartları Nelerdir?

 Yurtdışında en az 185 gün kalmış olmanız ve aracı alacağınız ülkede oturma iznine sahip olmanız gerekmektedir.

Bu şartları yerine getirip, Türkiye’de aracı 2 yıl kullandıktan sonra tekrar aracı aldığınız ülkede 185 gün kalmanız gerekiyor.

Aracın getirilebilmesi için yurtdışından (herhangi bir ülkeden) faturalı olarak satın alma işlemi yapılmalı.

 Türkiye’ye gelen araç, gümrüğe sokulmalıdır.

 Gümrükten aracı almak için KDV ve ÖTV ödemeleri yapılmalıdır.

Ödemelerden sonra aracın plakasını ve ruhsatının çıkarılması gerekir.

2.) 185 Gün Neye Göre Bakılıyor?

Türkiye’ye giriş yapan araba o tarihten bir yıl geriye bakılır. Eğer 1 yıl içerisinde 185 gün yurtdışında kalınırsa bu şart sağlanmış olur.

3.) 185 Gün Şartında Şu Önemli:

185 günün tamı tamına olması şart değildir.

4.) Hangi Ülkelerden Türkiye’ye Araç Getirilir?

 İkamet ettiğiniz ülkede aracınızın kayıtlı olması gerekiyor. Fakat Avrupa Serbest Ticaret Birliği ve Avrupa Birliği ülkelerinde ikamet edenler ikamet etmedikleri Avrupa Serbest Ticaret Birliği ve Avrupa Birliği ülkelerine kayıtlı araçlarını getirebilirler.

5.) Kullanım Şartları

 Araç, sahibi dışında aracı kimse kullanamaz.

 Türkiye’ye getirilen bu araçlar satılamaz.

Bunun dışında yabancı plakalı aracın gümrük vergisiz olarak satın alıp Türkiye’ye getirebilmeniz mümkündür. Bu yönteme yabancı plakalı araç alımı denir. Fakat bazen ismi bedelsiz ithalat olarak da geçer. Şartları Şunlardır:

 Türkiye dışında 2 yıl yaşamış kişiler bundan yararlanabilir.

 Türkiye Cumhuriyeti tarafından yurt dışına görevini yerine getirmek için gönderilen çalışanlara 2 yıl şartı aranmayabilir.

Türk vatandaşlığına geçecek ve ikametini kalıcı olarak Türkiye’ye taşıyacak kişiler için 2 yıl şartı aranmaz.

Yurtdışında yaşayan ve orada vefat eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup Türkiye’de yaşayan varisleri aracı Türkiye’ye getirebilirler.

6.) Aracın Gümrük Vergisi Ne Kadar?

Şöyle ki araç ithalatında gümrük vergisi, %0,4 TRT Bandrolü, KDV tutarları ve bu vergi tutarları içerisinde bir anlamda da ÖTV ödeniyor.

Yurtdışından herhangi bir araç ithal ederken GTİP tespiti yapılması zorunludur, önce bu aracın gümrük birliği bölgesinde kabul edinmesi gerekmektedir, aracın cinsine (tır otobüs binek araç) göre önce bu tespit edilir, sonra motor hacmine göre tam tespiti yapılır ve yılda bir güncellenen vergi oranları, gerekli izin ve belgelere göre ithalatını yaparsınız, burada ki kritik konu ithal etmek istenilen aracın üreten firma tarafından kesilen faturasıdır, herhangi bir yerden istenilen faturayı kestirip ithalat yapılamaz, aracın referans kıymeti vardır, fatura değeri referans kıymetinin altında olamaz ve o fatura üzerinden ÖTV ve KDV ödenir, Ayrıca bazı kurumlardan izin belgeleri gereklidir.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir