içinde ,

Araba Nasıl Gazlanır?

Bu işte esas olan şey işi kıvamında yapabilmektir. Kıvamdan kasıt araba için onu devrinde kullanabilmektir. Eğer bir otomobili devrinde yani kıvamında kullanabiliyorsanız hiçbir sorun ile karşılaşmazsınız.

 Devrinde Kullanmak ile Gaz arasındaki ilişki?

 Otomobili devrinde kullanan bir sürücü ne zaman hangi yolda ne kadar ve nasıl gaz vereceğini bilir, fakat neye göre bilir? Tabii ki aracın motorunun çıkardığı sese göre buna karar verir. Bu sese sürücü kulak vermelidir ve otomobil ile adeta bütünleşmelidir. Araç çıkardığı sese göre “benim gazımı bu yolda düşür” veya “benim gazımı bu yolda arttır” diyebilmektedir. Araç ile bütünleşen bir sürücü araç motorunun çıkardığı sesin tınısından bunu kolaylıkla fark edebilmektedir.

 Tüm Otomobillerin Gaz Ayarları Aynı Mıdır?

 Tüm araçların gaz pedalları aşağı yukarı birbirine benzer tüm araçlarda gaz pedalları sağda bulunur. Otomatik yahut manuel araç fark etmeksizin tamamının gaz pedalı sağ tarafta bulunur. Aracın markası ve modeline göre aynı zamanda araç yaşına göre gaz pedallarının sertlik ve yumuşaklığı farklılık gösterebilmektedir, fakat gerçek anlamda işi bilen bir sürücü (bu sürücüden kasıt farklı marka ve farklı modellerde birden çok aracı kullanmış ve uzun yol ile şehir içi tecrübesine sahip sürücüdür.) yabancı bir otomobilde yaklaşık 10 (on) dakika gibi kısa bir sürede otomobilin gaz ayarını çözmekte ve ayak hareketlerini buna göre yapabilmektedir. Her arabanın gaz ayarı bir birinden farklıdır, fakat üç aşağı beş yukarı da birbirine yakındır. Yani tamamen keskin ve birbirinden uzak bir farktan söz edilemez.

 Gaz Pedalını Hissedebilmek

 Sürücü sağ ayağıyla gaz pedalına hafifçe bir dokunuş yaptığı esnada aracın motoruna harekete geçmesi için ilk sinyal gönderilmiş olur. Sürücü yol şartlarını (yokuşluk durumu, trafik akışı vb.) da dikkate almak kaydıyla gaz pedalına belirli aralıklarla belirli oranda güç uygulayarak aracı yine devrinde kullanıp hızlandırabilir. Çok yüksek bir hızla giden aracın (en az 180 ve daha yukarı) hızının düşürülmesi işleminin de yine devrinde ve yol şartları da hesaba katılarak kademe kademe yapılmalıdır. Yani şehirler arası bir yolculukta yüksek hızda giden bir aracın aniden hızının düşürülmesi hem sürücüyü hem de trafik akışında bulunan diğer sürücüleri tehlikeye atmaktadır.

 Gaz Pedalı Ayarını Kavramak

 Gaz Pedalı ayarı kavranırken en iyi yöntemlerden birisi de park halinde el freni çekili vaziyette bulunan aracın vitese atılmadan hafif hafif gaz verilerek sürücü tarafından motor sesinin dinlenmesi ve motor sesine kulağın aşina olmasının sağlanması iyi olacaktır. Hem bu sayede sürücü gaz pedalının sertliği ve yumuşaklığı konusunda da hafif bilgi sahibi olacaktır. Park halindeki araca ara ara dip gaz (gazı kökleme) da verilerek motor ile sürücü arasındaki kulak aşinalığı bağlantısının da artırılması sürücü açısından iyi olacaktır.

Bildiri

Ne düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir